1px

Gdzie najlepiej montować anemostaty?

Gdzie najlepiej montować anemostaty?

Anemostaty to zakończenia przewodów wentylacyjnych lub kanałów cieplnych powietrza rozprowadzanego w sposób grawitacyjny lub mechaniczny z kominka. Najczęściej pojawiają się w pomieszczeniach o dużej różnicy pomiędzy temperaturą powietrza w danym lokum, a tym nawiewanym.  Zazwyczaj mają wygląd grzybka z wklęsłym lub wypukłym talerzem i pełnią bardzo ważną funkcję. Jakie są rodzaje anemostatów i gdzie je najlepiej montować?

Działanie anemostatów i ich rodzaje

Anemostat stanowi jeden z podstawowych elementów, bez których działanie wentylacji byłoby niemożliwe. Tańsze wykonane są z tworzywa sztucznego, droższe z blachy stalowej – są wytrzymalsze, odporne na korozję i można je malować na różne kolory, ułatwiając dopasowanie do ogólnej aranżacji pomieszczenia. Głównym zadaniem anemostatu jest rozprowadzanie świeżego powietrza. Umieszcza się je głównie w pomieszczeniach o dużej wilgotności – kuchniach, łazienkach i toaletach oraz w miejscach o dużym metrażu, takich jak biurowce. Na rynku dostępne są trzy warianty anemostatów. Anemostaty nawiewne umieszcza się w miejscu zakończenia kanałów, które doprowadzają świeże powietrze do pomieszczenia. Dzięki nim jest ono dokładnie rozprowadzone po pomieszczeniu. Anemostaty wywiewne pozbywają się dwutlenku węgla, usuwając zanieczyszczone powietrze na zewnątrz. Zapewniają komfort przebywania w takich pomieszczeniach. Anemostaty nawiewno-wywiewne są dwukierunkowe i uniwersalne, ale nie zawsze wystarczająco radzą sobie z przepływem powietrza. Istotny jest kształt anemostatu. Modele prostokątne i kwadratowe charakteryzuje czterokierunkowy proces nawiewu powietrza. W modelu kasetonowym jest ono nawiewane równomiernie, a anemostat wirowy posiada promieniowo rozłożone szczeliny, które strumień powietrza rozprowadzają kierunkowo.

Montaż anemostatów

Ilość anemostatów wywiewnych i nawiewnych, przypadających na dane pomieszczenie, powinna być ustalana na etapie projektowania.  Ze względów praktycznych i estetycznych, najczęściej anemostaty montuje się na ścianach lub w suficie. Anemostaty składają się z długiego kołnierza i obudowy. Do otworu wywiewu lub nawiewu wentylacji mechanicznej wkłada się kołnierz anemostatu i mocno go dociska. Następnie poprzez wkręcenie lub włożenie montuje się element obudowy, który jednocześnie stanowi jego część dekoracyjną, służącą także regulacji dopływu lub odprowadzenia powietrza. Istotną kwestią jest regulacja wewnętrznej części anemostatów – talerzyków lub grzybków. Specjalna konstrukcja zapewnia niski poziom hałasu. Należy pamiętać, że zarówno anemostat ścienny, jak i sufitowy należy poddawać regularnym przeglądom.

1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl