DARMOWA DOSTAWA OD 499zł

  • centrum wentylacji
    w trosce o twoje zdrowie...
  • centrum wentylacji
    w trosce o twój komfort...
  • centrum wentylacji
    w trosce o czyste powietrze...

Blog

Zastosowanie przepustnic w instalacjach wentylacyjnych 0
Zastosowanie przepustnic w instalacjach wentylacyjnych

Przepustnice wentylacyjne są częścią instalacji wentylacyjnych i tym samym biorą udział w wymianie i dystrybucji powietrza. Tworzą one rurociągi wraz z kanałami i kształtkami i aktywnie uczestniczą w procesie wentylacyjnym. Montowanie ich jest obligatoryjne zgodnie z ustawą dotyczącą warunków technicznych budynku. Zapisy owej ustawy mówią, iż sieci wentylacyjny i klimatyzacyjne muszą wyposażone być w przepustnice, a  ich miejsce 

czytaj całość »
Gdzie należy zamontować czerpnię, a gdzie wyrzutnię powietrza? 0
Gdzie należy zamontować czerpnię, a gdzie wyrzutnię powietrza?

Kluczowe w pierwotnej fazie instalowania wentylacji jest projekt. Ten, poza zaplanowanym systemem przepływu powietrza musi założyć dokładne miejsce montażu czerpni i wyrzutni. Na szczęście naprzeciw tej potrzebie wychodzi Minister Infrastruktury, który w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowane określa położenie tych elementów w całym systemie. Należy pamiętać, że odpowiednie umiejscowienie czerpni i wyrzutni w planie projektu jest kluczowym zabezpieczeniem poprawnego obiegu powietrza w systemie wentylacyjnym. 

czytaj całość »
Serwis klimatyzacji - dlaczego warto wykonywać go co najmniej dwa razy w roku? 0
Serwis klimatyzacji - dlaczego warto wykonywać go co najmniej dwa razy w roku?

Montaż klimatyzacji w domach z roku na rok staje się coraz powszechniejszy. Przemawia za tym przede wszystkim przystępna cena klimatyzatorów oraz komfort termiczny domowników. Klimatyzatory są nieocenione w trakcie upałów, ale warto pamiętać także o ich dodatkowych funkcjach takich jak np. oczyszczanie powietrza i poprawa mikroklimatu w pomieszczeniach oraz możliwość dogrzewania wnętrz. Aby jednak cieszyć się sprawnie funkcjonującymi urządzeniami, należy pamiętać o ich regularnych przeglądach. Serwis klimatyzacji zaleca się dwa razy do roku. Dlaczego ich wykonanie jest ważne? Sprawdź, z jakich powodów nie powinieneś rezygnować z serwisowania klimatyzacji.

czytaj całość »
Anemostat nawiewny - do czego służy i jak działa? 0
Anemostat nawiewny - do czego służy i jak działa?

Odpowiednia wentylacja odgrywa w budynkach kluczową rolę. Zwykle najczęściej kojarzonym elementem systemu są kratki wentylacyjne, które pełnią funkcje wywietrzników i nawietrzników. Tradycyjne kratki coraz częściej zastępują jednak anemostaty. Anemostaty to elementy, które umieszcza się na wylotach nawiewów wentylacyjnych w pomieszczeniach w celu rozprowadzania powietrza wewnątrz obiektu. Różnica między nimi a kratkami wentylacyjnymi polega głównie na tym, że anemostaty umożliwiają regulację ilości lub kierunku, zarówno nawiewanego, jak i wywiewanego powietrza. Wyróżnia się anemostaty nawiewne, wywiewne i nawiewno-wywiewne. Co ważne, każdy z nich sprawdzi się zarówno w domach, jak i budynkach użyteczności publicznej, biurach czy halach produkcyjnych.

czytaj całość »
Jak powinno wyglądać pierwsze uruchomienie klimatyzacji w sezonie? 0
Jak powinno wyglądać pierwsze uruchomienie klimatyzacji w sezonie?

Montaż klimatyzacji w domu to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Przemawia za tym przede wszystkim komfort termiczny, ale także wielofunkcyjność klimatyzatorów. Nowoczesne klimatyzatory wykorzystuje się zarówno do chłodzenia pomieszczeń w sezonie letnim, jak i ogrzewania ich zimą. Często są również nieocenione przy filtracji powietrza. Niekiedy jednak w chłodniejszym sezonie z klimatyzatorów nie korzysta się zbyt często, a nawet prawie wcale, dlatego pierwsze uruchomienie na wiosnę powinno wiązać się z wykonaniem określonych czynności, dzięki którym urządzenie będzie funkcjonowało sprawnie i bezawaryjnie. Dowiedz się, co powinieneś zrobić, zanim uruchomisz klimatyzację po zimie.

czytaj całość »
Do czego służą czerpnie w instalacji wentylacyjnej? 0
Do czego służą czerpnie w instalacji wentylacyjnej?

Sprawnie funkcjonująca wentylacje jest niezbędna do utrzymania prawidłowych parametrów powietrza w pomieszczeniach klimatyzowanych lub takich, w których zastosowano rekuperację. Wyjaśniamy jak ważne, są czerpnie w instalacji oraz jak podpowiadamy, jak prawidłowo wykonać ich montaż.

czytaj całość »
Z jakich materiałów powinny być wykonane przewody wentylacyjne? 0
Z jakich materiałów powinny być wykonane przewody wentylacyjne?

Każdy budynek musi być wyposażony w sprawny system wentylacji. Od niego zależy bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania danego pomieszczenia. Dlatego należy mieć na uwadze, że nie tylko prawidłowy montaż decyduje o kondycji i bezpieczeństwie instalacji, ale także wykorzystanie przewodów wentylacyjnych stworzonych z odpowiednich materiałów.

czytaj całość »
Wentylacja mechaniczna a kominek - o czym należy pamiętać? 0
Wentylacja mechaniczna a kominek - o czym należy pamiętać?

Nie da się ukryć, że każdy marzy o tym, żeby posiadać dom. Własny budynek to synonim bezpieczeństwa i stabilności. W każdym domu są obiekty, które szczególnie podkreślają jego wyjątkowy charakter. Chodzi tu między innymi o kominek, przed którym można zasiadać samodzielnie bądź z rodziną. Odpoczywanie bądź pracowanie przy przyjemnie grzejącym ogniu posiada niepowtarzalną atmosferę, której nie zapewni nic innego poza kominkiem.

czytaj całość »
Kiedy warto wymienić klimatyzator na nowy? 0
Kiedy warto wymienić klimatyzator na nowy?

Elektronika, podobnie jak wszelkie inne przedmioty użytkowe, z czasem zużywa się i przestaje prawidłowo funkcjonować. Dodatkowym obciążeniem, które skróci okres użyteczności naszych urządzeń, może być ich zaniedbanie czy nieprawidłowe stosowanie. Po czym poznać, że nasz klimatyzator nadaje się do wymiany na nowy?

czytaj całość »
Gdzie najlepiej montować anemostaty? 0
Gdzie najlepiej montować anemostaty?

Anemostaty to zakończenia przewodów wentylacyjnych lub kanałów cieplnych powietrza rozprowadzanego w sposób grawitacyjny lub mechaniczny z kominka. Najczęściej pojawiają się w pomieszczeniach o dużej różnicy pomiędzy temperaturą powietrza w danym lokum, a tym nawiewanym.  Zazwyczaj mają wygląd grzybka z wklęsłym lub wypukłym talerzem i pełnią bardzo ważną funkcję. Jakie są rodzaje anemostatów i gdzie je najlepiej montować?

czytaj całość »
Gdzie w domu wolnostojącym najlepiej zamontować rekuperator? 0
Gdzie w domu wolnostojącym najlepiej zamontować rekuperator?

Montaż rekuperatora w domu niesie ze sobą wiele korzyści i jest o wiele efektywniejszym rozwiązaniem, niż tradycyjna wentylacja grawitacyjna. Przede wszystkim dzięki rekuperacji otrzymujemy świeże i czyste powietrze pozbawione smogu, zanieczyszczeń i wilgoci. Kolejnym powodem jest oczyszczanie powietrza z grzybów i bakterii, co znacznie poprawia komfort życia alergików. 

czytaj całość »
W jaki sposób rekuperacja może ochronić dom przed smogiem? 0
W jaki sposób rekuperacja może ochronić dom przed smogiem?

Początek sezonu grzewczego co roku wiąże się ze wzmożoną obecnością smogu w powietrzu. Zanieczyszczenia powietrza i ich szkodliwe działanie na nasz organizm odczuwamy nie tylko przebywając na zewnątrz w dużych miastach, lecz również w mniejszych miejscowościach i na wsiach. Niezauważalny gołym okiem smog przenika do wnętrz naszych domów i mieszkań w momencie, gdy wietrzymy pomieszczenia otwierając okna i drzwi. Jak chronić się przed niebezpiecznymi związkami? Oto korzyści płynące z używania domowej wentylacji mechanicznej.

czytaj całość »
5 zalet stosowania rur spiro w instalacjach wentylacyjnych 0
5 zalet stosowania rur spiro w instalacjach wentylacyjnych

Prawidłowa wentylacja pomieszczeń to klucz do utrzymania czystego, dobrej jakości powietrza wewnątrz budynku. W procesie wentylacji usuwana jest również niepożądana wilgoć, która sprzyja rozwojowi bakterii, grzybów i pleśni. Prawidłowa wymiana powietrza wpływa zatem nie tylko na utrzymanie budynku w lepszej formie, ale również zwiększa komfort jego użytkowania. Aby umożliwić wentylację, konieczny jest montaż kanałów wentylacyjnych. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w instalacjach wentylacyjnych są rury spiro. Jakie są zalety ich stosowania i na czym polega ich przewaga nad innego rodzaju kanałami?

czytaj całość »
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl